Kategórie
Spoločenské

Dve cesty: Prečo zručnosť, prečo svojpomoc?

Kým malý prístrešok poslúži na uskladnenie vecí, na zhromaždenie už stojí iný, väčší. No a javisko je najväčšie. Čo vyjaví sa na ňom? Veci oznámené, ale i prekvapenia. Všetko však treba pripraviť. Vrátane hmotného zabezpečenia v podobe prípravných prác.

Áno, mohli by sme vybrať veľké vstupné, urobiť veľkú kampaň a napríklad si objednať strechu na Devínske budenie od komunálnej firmy. Tiež napríklad zvolať snem pôvodného duchovna do nejakej pohodlnej prenajatej miestnosti a vyzbierať náležité účastnícke poplatky.
Ale uvažujme inak. Môžeme ísť po ceste širokej, vydláždenej, ale na oplátku prijať podmienky, možno aj pre nás nevyhovujúce. Alebo – môžeme ísť slobodne po ceste – neceste, ktorou sa treba občas aj presekať, lavičku cez vodu postaviť, či opraviť, nástrahy občas prekonať. Ale kráčať v čistote. A to je tá cesta vedomecká.
Prírodné duchovno má zatiaľ takú polohu, akú si vydobylo. A to je prirodzené. Nemáme budovu, ba ani miestnosť, ak teda nerátame rozostavaný spoločenský prístrešok v stredisku Na Medzi. Chceme usporiadať budenie na Devíne a máme tam možnosť – Slovanský dvor. Všetky prístrešky – je ich tam zo päť – tam v prípade dažďa musia byť nejako upravené a na pódiu treba striešku  jednoducho prichystať. Keď prídu dobrovoľníci a vysúkajú si rukávy, určite to zvládneme. Práca je súčasťou živého ducha. Na prácu potrebujeme vybudiť silu a vybudená živa spätne podporí naše spoločné ciele. Prácou utužujeme priateľstvo. Pri práci sa hlbšie spoznávame. Prácou  zušľachťujeme seba i okolie. Rozvíjame svoje schopnosti. Osobné, i spoločenské. Dobrovoľnícka práca môže byť tiež akýmsi vstupným obradom do živej, životaschopnej spoločnosti. A po práci si môžeme povedať – dokázali sme to. Vieme to urobiť. Niekto nám poskytne priestor, do ktorého vrazil poriadny kus životnej sily. A my na oplátku pomôžeme tento priestor viac zušľachtiť. Nepotrebujeme na to veľa peňazí,. Niečo na cestu, niečo na hmoty. Máme svoje overené spôsoby. Sme predsa nejakí šikovníci.
Toľko vo všeobecnosti. A teraz časovka: Zajtra, v sobotu, 14. 9. R. 19, teda týždeň pred Devínskym budením, sa stretneme o 10. 00 tí, ktorí budeme spolu trochu pracovať – pripravovať priestor, na Devíne a to v Slovanskom dvore. Je to tesne pri sokoliarskom dvore – na juh od neho (smerom k Dunaju). Kto príde, nech sa ozve – na čísle 0907 740 868. Väčšinu náradia vezieme z Medze, niečo ešte treba zohnať. Napríklad za fúrik piesku. Tiež nejaké drevené žrde. A hlavne je dobré prísť, odhodlaní ľudia si poradia. Nezabudnime , že Devínske budenie bude už o týždeň. Zajtra vystavíme rozšírené letáky. Bude tam aj divadlo pre deti a výstava výtvarníka Igra Stromku. Okrem koncertov a ukážok sokolníkov. Budú sa diať veci, treba pomôcť s prípravou. Tak – živa!