Kategórie
Spoločenské

Keď poľovník prestrelí a padne kosa na kameň

…dvaja poľovníci sa rehotajú, zabávajú sa streľbou na fľaše… zobral som kvéra, najprv som im pustil salvu ponad hlavy, a potom som im postupne najprv prestrelil kolesá a potom okná, jedno po druhom…

Je všeobecne známym javom, že keď poľovníci zastrelia protiprávne psov majiteľom na vlastnom pozemku, aj keď tie neduria zver, neďaleko domu, pri ochrane stáda, dokonca aj označených zreteľnými obojkami, vymožiteľnosť práva je v skutočnosti  v tomto smere mizivá. Pisateľovi článku sa vyhrážali niekoľkí poľovníci zastrelením psa priamo na pozemku. Vedeli, že ide o slovenského čuvača, ktorý na vlastnom pozemku stráži dom, i stádo oviec a kôz pred neohlásenými narušiteľmi. A potom  v skutočnosti v priebehu rokov aj niekoľkých čuvačov v službe už neznámy páchatelia na pozemku  poľovníckou zbraňou aj zabili a postrelili.

Páni nad životom zvierat a poddaných?

Keď poľovník tvrdí, že  nerozoznal napríklad služobného psa s obojkom od vlka, tak keď zastrelí hnedú kozu namiesto srnky, už niektorých ani neprekvapí. Kým nepostrelí nejakého človeka. Prípadov protiprávne zastrelených zvierat je taká neskutočná záplava a správy o potrestaní páchateľov sú také zriedkavé, ak vôbec nejaké sú, že ani neprekvapí, keď sa dozvieme, že voľakto zbil poľovníka, ktorý postrelil obojkom označeného psa. Keď tomu novinári a vedúci poľovníckeho združenia dajú výrazy, ako „dobili“ a „ubili“ poľovníka, čo u čitateľov úplne nesprávne vybudí namiesto rozbitého nosa a zbitia pocit zabitia, veľa ľudí sa o tom dozvie.

Áno, túlavé psy môžu ohrozovať lovnú zver, podobne, ako ju (aj protiprávne) ohrozujú niektorí poľovníci. Netreba zovšeobecňovať, ale túto otázku môžeme obísť, keďže riešime protiprávne konanie mnohých (nie všetkých) poľovníkov, ktoré ostáva spravidla nepotrestané. Bežné je napríklad strieľanie zvere a zvierat z okna auta, čo je samozrejme zakázané. Okrem strieľania psov, teda protiprávneho, máme bežné vyhrážanie sa poľovníkov protiprávnym postupom, pričom poznajú, alebo chcú poznať len vybrané útržky poľovníckeho zákona, alebo povesti o nich. Časté je aj vyhrážanie sa ľuďom na internete (nie je známe, že by niekomu odobrali zbraň po tom, ako sa na sieti vyhrážal trestným činom). A stávajú sa aj prípady, keď si niektorí poľovníci so zbraňou na pleci myslia, že môžu všetko a už sa pritom ani neschovávajú za nejaký poľovný zákon, ako keby boli nejakými šľachticmi – zemepánmi, ktorí sú bezbrehými pánmi lesa a polí  a vládnu nad životom zvierat a poddaných. Niekedy ale padne kosa na kameň.

kresba: Rodan
Kričali tam, aby som už prestal…

„Práve som kŕmil včely, na úľoch som mal položené kŕmne fľaše. Zrazu jedna pukla“, hovorí včelár z iného kraja. A o chvíľu aj druhá, počul som zároveň zvuk ako výstrel. Pozerám, že neďaleko stojí džíp a dvaja poľovníci sa z toho rehotajú, zabávajú sa streľbou na kŕmne fľaše s cukrovou vodou. Aj som kričal, že pozor, tu som, ale oni len strieľali do tých fliaš čo som mal položené 2-3 metre pri mne. Tak ma to dožralo, vošiel do maringotky, zobral som kvéra, najprv som im zarachotil ponad hlavy, to boli hneď na zemi a potom som im najprv prestrelil kolesá a potom postupne aj okná, jedno po druhom. Ležali tam zosratí, zošťatí, kričali, aby som už prestal. Aj som ich poznal, boli z dediny, jeden doktor a druhý právnik. Mysleli si, že môžu všetko. Odvtedy sú ku mne veľmi slušní a zďaleka ma zdravia a obchádzajú“, hovorí.

No, mnohí si povedia, že na veľkú dieru veľká záplata, ale toto nie je všeobecné riešenie. Isteže, najlepšie by bolo, keby sa všetci chovali k sebe slušne a občasné trestné činy aj prečiny by boli vyšetrené. Pravdou je, že v prípade protiprávne zastrelených a postrelených zvierat sa vymožiteľnosť práva u nás javí ako mizivá. Ako aj ochota vyšetrovať niečo také vyšetrovať.  A tak – keď už sa teraz verejnosť zaoberá otázkou vybitého poľovníka, ktorý strieľal do venčeného psa, bolo by na mieste položiť si otázku, ako možno vylepšiť právny stav v spoločnosti natoľko, aby niektorí poľovníci stratili neochvejné presvedčenie, že keď majú v ruke pušku, môžu si s ňou robiť, čo sa im zapáči.

snímka: blesk.cz

Podobné články:

Ak sa Vám páčia naše články a chcete podporiť našu činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, alebo trvalým príkazom tuto:  CHCEM PODPORIŤ