Popis
Na pomedzí románu a reportáže vykreslený príbeh človeka, ktorý na prelome tisícročí opustil mestský život, aby – strmhlav a bez istenia – podstúpil dobrodružné hľadanie toho, po čom mnohí túžia, ale málokto sa do toho pustí. Pisateľ si nemusel vymýšľať, pretože práve takto strávil na lesnej samote, z ktorej sa už nevrátil, roky samotárskeho pustovníčenia, ale aj strhujúcich udalostí.
Spolu s hlavným hrdinom prežívame dobrodružstvá so zvieratami s dušou – čuvačkou Borkou, ktorú dostal od očovského baču v krabici od topánok, s túlavým čuvačom Belom, čo mu trhal zvieratá, s huculským žrebcom Gorinom, s ktorým podnikal jazdy a púte, s kozou Divkou… Na stránkach, ktoré sa pred očami čitateľa menia na živé obrazy, sa mihajú aj osudy ľudí, ako napríklad príbehy mladej veterinárky Živany-bačovky, čo sa na usadlosti vyliečila, či tajomnej postavy kňažnej – Svetlušky, vystupujúcej raz ako bežný mestský človek, inokedy ako celkom iná bytosť pohybujúca sa v prostredí lesných duchovných dejov, na hranici bdelého života. Tá preniká pustovníkovi do srdca a do snov, veď je to muž, ktorý preciťuje aj lásku. Čitateľ tu tiež narazí na rázovitého starousadlíka Dráča či na potulného inžiniera Pustoňa, ktorý sa znenazdajky zjaví s karavánou ľudí a kôz a somárom Bonifácom.
Na pozadí príbehov a dejov – tu v meravom tichu, inokedy v búrlivej víchrici duchovných zápasov – vynára sa útes postmodernej civilizácie, ktorý sa chvíľami javí ako vzdialený strašiak prírodnej rovnováhy, inokedy sa však mení na všadeprítomnú vyhňu konzumného myslenia, konania a plytvania. Pred týmto povrchným svetom sa ako na bájne lesné ostrovy slobody a čistoty utiekajú tí, čo sa s myšlienkou straty prírodného sveta nikdy nezmierili.
Ohlasy a viac informácií
Rodná cesta –
Na Vrchárskom chodníku – kniha, z ktorej cítiť vôňu dymu, počuť zvuky lesa a vidieť veci neuveriteľné
Autobiografický román so sprievodným hudobným nosičom spisovateľa, hudobníka, bývalého novinára a geológa Žiarislava je lyrizovanou prózou, v ktorej je lyrika navyše obsiahnutá aj v textoch piesní vložených do deja v súlade s dobou ich vzniku počas pisateľovho života.
Pre tých z nás, ktorí majú Žiarislavove piesne napočúvané (okrem piatich nových piesní, ktoré ešte neboli vydané) je to zvláštna pridaná hodnota – čítať texty, ktoré zapadajú do príbehu a navyše ich vnímať aj vizuálne. Takéto prepojenie dotvára mozaiku príbehu tohto zaujímavého človeka. Spôsob, akým je tento príbeh napísaný, vás prenesie do prostredia, v ktorom sa odohráva, tak presvedčivo, že zacítite vôňu dymu, začujete zvuky prírody a uzriete veci viditeľné i neuveriteľné.
Čitateľovi odporúčam, aby si našiel pokojný priestor, ktorý mu umožní nerušene sa vnoriť do deja bez toho, aby pri vyrušení vrčal na svoje okolie. Pri tejto knihe mi totiž viackrát vhŕkli slzy do očí až ma zaštípalo v nose. Neraz som sa nahlas zasmiala a aj sa plesla po čele. A niektoré súvislosti zabrneli v mojom vnútri tak, že som ich musela predýchať.
Kniha je vhodná pre všetky vekové kategórie od dorastencov po dôchodcov. Zaradiť by sa mohla niekam medzi dobrodružné knihy Karla Maya a duchovné príbehy Paula Coelha. Rozhodne by však medzi nimi zažiarila svojou vizuálnou stránkou, keďže obálka je (posúďte sami) prekrásna! Každý obrázok v tejto knihe je portálom.
A ešte poznámka pre hudobných fanúšikov – už tých päť nových piesní stojí zato, aby ste dielu venovali pozornosť. Pieseň ‘Na vrchárskom chodníku’ vám bude znieť nielen do kroku, ale priloží i nejedno polienko do vášho vnútorného ohníka. Celkovo je toto výberové CD skvelým obrazom rôznorodosti hudobného cítenia autora, cez balady až po ‘ťažký folk’. Odhliadnuc od žánrových pravidiel táto hudba rozhodne osloví i rockerov, teda prinajmenšom tých, ktorí dokážu spracovať slákové basy a píšťalové vyhrávky. Spievané melódie Žiarislavových piesní a protimelódie jeho hudobných nástrojov osviežia aj polomŕtveho. Piesne sú navyše pretkané zvukmi prírody aj civilizácie, tvoriac takto ozajstný ‘soundtrack’ k autobiografickej knihe autorovho života.