Kategórie
Prírodné hospodárenie

Včielky nech nám bzučia aj naďalej

31. 1. ´24 – Včera človek klopkal na úle a včielky sa pekne ozývali. Najčulejšie sú rodiny v kadlubových pňoch, akoby im okrúhly tvar viac vyhovoval, ale aj rodiny pri dolných záhradách bzučali v chumáči, i keď na výlet je ešte zima. O pár týždňov už budú aj v našich vrchoch veselo lietať na rakytu a liesku.

16. 3. pri Trnave v Zelenči bude veľká Gazdovská obroda, a ako takmer každý rok, aj teraz bude prednáška o prírodnom chove včiel, dotkneme sa rôznych spôsobov. Hlavný hosť bude tohto roku včelár Gusto Slámka, ktorého ešte predstavíme. Včiel stále ubúda, a tak určite tento okruh si mienime trvalejšie ponechať ako veľmi dôležitý pre prírodné hospodárstvo. Marek Semelbauer bude hovoriť o opeľovaní divých včiel, ale určite sa povenujeme aj domácim. Keď bude priestor v aute, tak človek prinesie na ukážku aj jeden kadlubový úľ, pretože si nenechá príležitosť zúčastniť sa na tejto prednáške s besedou.

Aj keď v sobotu ideme hrať hromničný koncert, od včera už aj husto cvičíme, predsa len treba už myslieť na predjarie a na ďalšie zaúčanie začínajúcich včelárov. A ako vidíte na týchto snímkach, začať sa dá naozaj zavčasu.

Gazdovská obroda v Zelenči tu: udalosť https://www.facebook.com/events/6940087199373001?ref=newsfeed

Podporte našu redakciu a vedomecké vzdelávanie venovaním 2% z daní, poslaním daru, či trvalým príkazom.  TU sú podrobnosti