Kategórie
Bytosti Hudba

Žiarislav a Bytosti: OŽÍVAJÚ

Tak sme sa dočkali.

CD Ožívajú je na svete a putuje medzi ľudí.

Chvála všetkým, ktorí dopomohli tomuto počinu. Chvála tým, ktorí to podporili v zbierke alebo iným spôsobom. Tým, ktorí nám dali vedieť, že na našej hudbe záleží i tým, ktorí nás pozvali hrať, alebo našu hudbu pustili vo v rozhlasových zariadeniach. Chvála predkom, od ktorých sme dostali mnohé a pestré spôsoby hudobných, slovných i ďalších vyjadrení a mohli sme v tejto dobe vyjsť s novou tvorbou postavenou na osvedčených hodnotách. Chvála Matke Zemi, Živej Vode, chvála VzDuchu i Živému ohňu. Chvála sile rodnej, živej, svornej, veľkej, pernej, ladnej. Všedušnej sile chvála.
Túto veľkodosku o dĺžke vyše hodiny a o počte 4×4, teda 16 piesní, sme natočili v zostave Miloslava, Dobyrad, Bohdan Dobroslav, Desana, Guslan, Žiarislav. Na nahrávke hosťujú Lukáš (z Páni času), Katka (z Buchajtramky) s Katarínou, Dianou a Ľubicou. Nahrávanie, spájanie a sceľovanie zvukov zabezpečoval zvukár Milan v Trnave. 4 piesne boli prvotne nahraté u zvukára Norberta v Ivanke pri Dunaji. Výtvarné obrazy maľoval Igro Stromka. Vydavateľskú prípravu uskutočňovala Ladomíra.
CD si môžete zabezpečiť objednaním priamo z nášho vydavateľstva, ale aj v kamenných a medzisieťových predajniach, ktoré si ju objednajú od nás, alebo od distribútora.
Predplatitelia a darcovia si môžu túto nahrávku vyzdvihnúť na stanoviskách a u prostredníkov , čím nám zmenšia náklady na rozsiahle posielanie poštou. Nahrávky sme vyložili zatiaľ v Bratislave, Trnave, Nitre, Zvolene a Banskej Bystrici, budeme pokračovať v ďalších mestách a uvítame ďalšie spojenia. Tým, ktorí si svoje balíčky nevyzdvihnú v čajovniach a u prostredníkov, ich zašleme poštou.

Pridávame základný opis nahrávky:

Slová / Hudba: Žiarislav, Hrá a Spieva: Žiarislav a Bytosti (2020)

Žiarislav a Bytosti na tejto snímke dokázali z tradičných prírodných nástrojov, ako sú husle, viola, čelo, kontrabas, cimbal, bubny doby, fujary, píšťaly a tiež mužské a ženské viac-hlasy, vyrobiť neobvykle hutný a vyvážený zvuk. Samozrejme, s pomocou profesionálneho štúdiového spracovania. Vyše hodinu hrajúce CD udivuje svojimi chytľavými nápevmi a neošúchaným textovým prístupom. Väčšina piesní, ktoré skupina hrala už pred nahrávaním na koncertoch, sa vďaka príznačnej harmonickosti, textovej prieraznosti a strhujúcemu podaniu už pred nahratím šírila v živej podobe na internete a našla si svoje publikum. Napriek súvislému zvukovému pocitu sú piesne na CD Ožívajú ukážkou širšieho žánrového prístupu – od piesní s ľudovou melodikou (Hraj Hudbička, Každý deň si spievam, Staré časy dobré) cez „novotvorný folklór“ (Na Zemi, Malý vrchár) „dynamický folk“ (Popolvár, Čo má robiť hrdina?, Záblesky) novodrevný pop (V akejkoľvek podobe) až po baladické piesne (Mesiačik, Keď braček vetrík), strhujúce civilizačné výpovede (Tým sa to začína, Na strane rána) a zložitejšiu kompozíciu titulnej piesne Ožívajú. Otázky týkajúce sa (prírodného) prežitia na Zemi a väzby na bájoslovné obrazy možno vnímať nielen v textoch, ale aj v jedinečnom výtvarnom spracovaní obalu v podaní výtvarníka Igra Stromku.

 

Objednajte si ju nás s uvádzaciou zľavou 11,- Eur – pošlite adresu, počet kusov, a spôsob platby (dobierkou, prevodom) na adresu diva@ved.sk