Kategórie
Duchovno Spoločenské Z vrchárskeho zápisníka

Prispôsobiť si svoj svet – vedomectvo so zručnosťami 

Kráčať po ceste vedomeckej znamená žiť v súlade so svojim vnútrom, žiť v prostredí, ktoré si prispôsobujeme, robiť prácu, ktorú cítime, prispôsobovať si smerom k súladu nie len okolnosti, ale aj hmotné veci. Preto pestujeme nie len vedomstvá, ale aj zručnosti. 

Aj v budúcnosti budú dni, keď si vyrábame, alebo opravujeme, či inak prispôsobujeme veci, ktoré sú vhodné na Cestu. 

Spravidla toto oznamujeme ako výrobu vecí na koncotýždňovke alebo na týždňovke letného tábora. Alebo na dňoch prírodné=ho života, keď je časť dňa venovaná práci na úprave strediska a na oplátku je časť dňa venovaná činnosti, o ktorú majú záujem účastníci. 

Piatkový rozbehový večer na tohtotýždňovej víkendovke bude venovaný práve takejto údžbe a vylepšovaniu osobného výstroja. Keďže ńiektorí účastníci na Moravu a onedlho aj na Slovensku ku Tríbeču cestujú zďaleka a prídu neskôr, je to práve taká činnosť, pri ktorej tí, čo prídu neskôr, nebudú znevýhodnení. Budeme opravovať, alebo šiť vrecúška na bylinky, kresadlové súpravy,  púzdra na píšťaly, nože, čistenie píšťal, ošetrovanie kože na bubon, príprava a oprava obradových šiat, ústroje na večer predkov, pretože sa blížia Dušičky a práve tento obrad budeme mať v náplni tejto koncotýžďňovky. 

V budúcnosti môžeme pripraviť takéto činnosti aj pre menší počet ľudí alebo pre pomocníkov. Napríklad minule volal jeden chlapec či si môže prísť vyrobiť fujaru, že bude pracovať na stredisku a časť dňa s pomocou Žiarislava pracovať na fujare. Aj to je možné, nebolo by to prvý raz, čo dobrovoľný pomocník odíde s novou fujarou, bubnom, píšťalou, košeľou, kabanicou, ukutým nožom, ocieľkou či sekerkou alebo s iným výrobkom, o ktorom sa mu ani nesnívalo, alebo len snívalo, že si ho bude môcť vyrobiť. Samozrejme, s pomocou znalca, pretože to nie sú veci, ktoré by si každý vedel vyrobiť hneď sám, Keď sa dohodneme, človek môže prichystať potrebné náčinie a suroviny, ak ide o veci, ktoré účastníkovi chýbajú. 

No a popri tom môžeme dýchať s novodrevnými piesňami a vybudiť aj vedomecké rozpravy v okruhoch, ktoré si účastníci môžu aj vyberať alebo navrhovať. 

Je to ako v duchovne. Treba vyvinúť úsilie a zušľachtiť svoje schopnosti, aby sme vedeli žiť v lepšom prostredí. A povedzme si rovno, to isté platí aj v správe širšej spoločnosti. 

Dnes čajovňa Šamanka 

Od zajtra do nedele dlhoočakávaná Cesta Vedomecká Morava 

Onedlho Cesta Vedomecká Jelenec (Slovensko)

Podporte našu redakciu a vedomecké vzdelávanie poslaním daru, či trvalým príkazom.  TU sú podrobnosti.