Kategórie
Slnovrat

Slnovrat 20 pri Krupine – lúka ako z rozprávky

Rodná cesta: V marci keď sa ťa po vypuknutí korona víru pýtali, kedy sa to v spoločnosti uvoľní, povedal si, že pred Letným Slnovratom. A to aj vo vysielači. Tiež stále odpovedáš, že Slnovrat bude. Bude ho možné navštíviť?

Žiarislav: Slnovrat bude, pokiaľ bude Zem a Slnko a slávenie Slnovratu bude, pokiaľ tu budeme my. Základom tohto obradu je vedomenie. Ak vedomenie vyslovíme, ak sme s tým javom v dobrom vzťahu, slávime. Keď slávime aj slovom, sme sloveni. Nie národnosťou, ale duchom. Keď vedomíme, sme vedomé bytosti. To nie je menej. Nemusíme sláviť, ak sme vedomí. Ale ak sme vedomí a aj zodpovední a spoločenskí, tak slávime. Povedáme vety, alebo piesne, vedomiac javy vesmírne. A uctiť si Zem, Slnko, našu cestu, obrazne i doslova – materskú – mliečnu dráhu, to je taký dobrozvyk. Mnohí hovoria o zlozvykoch. Áno, treba to chápať a vystríhať sa vecí nedobrých.  Hovorme my o dobrozvykoch. O čom hovoríme, to pestujeme.

Kde to bude?

Pôvodne vyhliadnutá lúka zvaná Smrčanka je celá rozmočená a do soboty nevyschne, nie je možné na nej skosiť hustú trávu a preto sme zvolili iné miesto. Lúku – polianku na bukovo-hrabovo-dubovom vrchu z pórovitých  sopečných hornín., na ktorom sa nedrží voda. Avšak dvesto metrov pod lúkou sú na obe strany pramene – jeden na pitie a v druhom je akási priehradka na spôsob napájadla.  Je to pekné miesto v Krupinských vrchoch pre ľudí z celej krajiny i spoza kraja.

V minulosti chodili na Slnovrat stovky ľudí. Ako to vidíš teraz? Je tam dosť miesta na táborenie? Prečo už nie na minulom mieste?

Na Slovensku je mnoho krásnych miest. Posvätné miesta sú kamkoľvek kráčaš. Na tomto mieste je rozľahlá, velikánska lúka a za ňou sú hôrky so stromami, na ktoré si možno uviazať plachty. Horské údolie sa z ničoho nič roztvorí do šírky a potom späť stiahne. Je to ako výtvor divov, práve na tento účel.

Kto tam môže ísť?

Na vedomenie i slávenie Slnovratu môže prísť ten, kto má o to skutočný záujem.  Slnko, to nie je len naša milovaná hviezda, ako ju vidíme z Matky Zeme. Slnovrat, to je aj návrat nášho ducha, živá nádej, dej precitnutia vo  svete, v našom vlastnom, v našej vlasti. Tu sa na Slnovrat mnohým  vyjaví náš dobrý svet, náš Celomír, náš Vesmír. My môžeme dobre žiť. Ako jednotlivci, ale tým razom aj ako spoločnosť. Nielen ľudská, ale aj bytostná. Každý máme vo svete svoju časť – šťastie . A tak nemusíme robiť nič zvláštne. Môžeme rozjímať, uctiť si javy dôležité, môžeme sa hrať, rozprávať, spievať, pracovať, oddychovať. Na znak súladu spoločnosti sa pripravujeme a ladíme v obradoch – obriadime nielen seba, ale aj okolitý svet, vesmír. Od tohto obradu závisí náš svet. My udržiavame ten sveta diel. Jednoducho sa každý chystá svojou drobnou časťou na veľké spojenie. Netreba sa starostiť, treba sa chystať. Pieseň. Odev. Alebo niečo na výstroj – ďalší krok ku zručnosti, ku schopnosti prežiť v našej prírodnej vlasti. V zásade – menej umelej hmoty a viacej plátna. Menej špekulácii a viac činov. Menej namotávok a viac vedomenia.

 Čo sa bude diať? Ako to bude vyzerať? Neobávate sa nákazy?

Nákazy sa neobávame, bude tam podstatne viac priestoru, ako pri pohybe v meste. Účastníci môžu dodržiavať bezpečnostné opatrenia, čo ale nie je výsada tejto chvíle, to môžu vždy. My, čo žijeme v prírode, sa bežne chránime viac, ako ľudia v mestách. Vzduch v kremnických vrchoch je určite čistejší, ako vzduch v akomkoľvek klimatizovanom obchode. Stravu si každý nosí sám a priviesť si môže aj základnú zásobu vody. V tábore bude, ako obvykle , kotol čaju, alebo odvaru, ktorý zovrel a teda je sterilný, každý, kto si chce vziať z prevareného nápoja,  si naberá do vlastného hrnčeka nevráteným spôsobom, ako aj na iných vedomeckých podujatiach. Tento rok nebudeme chystať pre účastníkov studené pokrmy, ale bude kotol chutného, vareného jedla z ktorého každému do jeho misky môže  služba naložiť diel jedla, ktoré prešlo varom. Keďže sa , ako obvykle, každý stará o svoj hrnček, misku a lyžicu, do ktorého sa dá dať strava, či nápoj, a to len nevráteným spôsobom, neobávame sa šírenia nákazy, pretože je to za dodržania vedomeckých zásad menej pravdepodobné, ako v obchode, alebo reštaurácii.

Prípravy miesta, kedy sa budú diať? 

Už začiatkom týždňa , teda v pondelok a utorok, začneme pripravovať bezpečnostný prístrešok. Rozmeriame priestory. Kto chce, môže prísť sa spolupodieľať. V piatok bude, ako obvykle, príprava spoločných priestorov  a aj príprava samotných piesní a obradov.

Kto chce byť v súlade, môže sa hneď dohodnúť, v akej oblasti bude činný, a kde sa usalaší. V piatok budeme striedavo pripravovať obrady a viesť rozpravy o obrode v slovenskom a ďalšom okolí. Niekto bude hĺbať v duši, niekto pozerať na motýle, niekto hrať nejaké prírodné hry, brúsiť piesne, ale všetci budú priebežne chystať sobotné miesto táborové , drevo, zabezpečenie pre prípad núdze a ďalšie veci. Skúsenejší môžu poradiť menej skúseným. Robíme to už vyše 25 rokov, takže je to len otázka dobrej vôle. Isto prídu aj rastúce a dorastajúce bytosti. Tak, ako aj inokedy, vstup do tábora je podmienený novodrevným odevom. Nie vstup na obrad, ale vstup do tábora, teda – aspoň košeľa. Na obrad sa ľudia zvyknú pripraviť. Nevyberáme vstupné. Pripraviť si na seba odev v rodnom duchu je základ, ktorým ľudia chystajú len seba. Pomôcť pri príprave vecí celku a spoločnosti, až to je hranica, kde prekračujeme svoje obmedzené jastvo. 

Budú aj obrady, ako prijímanie mien, postrižiny, kruhy snovratových hier?

Akože je Slnko nad nami.

Slnovrat na Dubovom vrchu – miesto bližšie k hviezdam
Viacej k Slávnosti Letného SLNOVRATU r. 20 TU

Snímka: Jaro Pavliga – Slnovrat 2019