Kategórie
Duchovno Slnovrat Sviatky

Slnovrat na Dubovom Vrchu (o dva týždne)

Už o necelé dva týždne sa stretneme na Slávnostiach Letného Slnovratu. Dubový vrch v horách Krupinskej oblasti nás čaká. Áno, odkedy sme začali obrodu, sa tento nielen zvyk, ale aj vedomé svätenie sviatku Slnka a Zeme začalo vracať. Naše Veľké Slnovraty začali v roku 1999 – 2000. Avšak už predtým boli v nepretržitom slede Slnovraty – pisateľ so skupinou záujemcov ich začal sláviť v tej dobe v Malých Karpatoch – od roku 1995, aspoň od toho roku máme aj snímky. To je , ak dobre rátame, tohto roku už 30. Letný slnovrat v nepretržitom slede.

Pisateľ sprevádza na korýtkových husliach ujca Melicha, ktorý spomína na najstaršie piesne. V závere Slávnosti Letného Slnovratu, ktorá sa uskutočnila okolo r. 2000 pod Melichovou skalou

Každý rok sme sa priblížili o krok k väčšej obrode. Na čiernobielej snímke je pisateľ s ujom Melichom v čase Slnovratu, ktorý sme slávili pod Melichovou skalou. Ujec spieval aj prastaré piesne, ktoré nik nepoznal a ktoré nebolo počuť ani v inak silnom podpolianskom folklóre.

Napojili sme sa na duchovno predkov, strhli sme mladých a niektorí splodili potomkov, ktorí tiež chodia na naše stretnutia. Obroda tak ide v nepretržitom slede a vždy sa snažíme dostať bližšie k jadrovému poňatiu , ktoré by bolo zbavené zaťažujúcich nánosov.

Z Letnéhoo Slnovratu Rodného kruhu a hostí, r.´17

Konať obrodu len na základe zápisov, ktoré sa dochovali, by bolo bezduché. Napojiť sa na duchovno predkov len napodobňovaním neúplných, často kusých záznamov, ktoré zaznačili spravidla cudzinci, čo sa v našom duchovne nevyznali, to by nebolo živé a ani životaschopné. Zas správať sa len podľa výmyslov a podľa toho, čo sa voľakomu bez skúsenosti zazdá, by taktiež nebolo jadrové. Bolo by to bez nadväznosti, bol by to len novotvar bez skutočných koreňov.

Ako v akomkoľvek odbore, tak aj vo vedomectve sú určitá zásady a vlastne aj pravidlá, ako obrady po poriadku uskutočňovať. Vedomie o nich nás z nejakého hľadiska zaväzuje , ale z vnútorného hľadiska nás to posilňuje a vlastne oslobodzuje. Sme v súlade s časopriestorom, s kolobehom života a prírody, sme v súlade s tým, čo bolo, ale aj s tým, čo bude a to, čo bude, bude v súlade s nami.

Z Letného Slnovratu Rodného kruhu a hostí, Polianky

Slnovrat na Dubovom vrchu bude pre tých, ktorí chcú hĺbať a sláviť v úcte a s dodržaním základných pravidiel slušnosti, ktoré sú.

Ľudia sa pýtajú, kde budú celoslovenské slávnosti Letného Slnovratu. Nuž – na Dubovom vrchu, ako aj v minulých rokoch. Bude to aj s vedomeckým učením, s tvorivými dielňami hry na koncovku a iné nástroje so spievaním obľúbených slnovratových piesní, s cvičeniami 4 živlov, s priateľskými stretnutiami. V sobotu sme vystupovali Na Morave a chystajú sa tam aj priatelia z Čiech.

Cvičenie 4 živlov, Letný Slnovrat Rodného kruhu

Nuž, pripravme si odev, zaspievajme si slnovratové piesne a vystrojme sa na cestu, kde sa stretneme cez sviatky vajané Povedzte to aj priateľom, ktorí chcú pripravme sa na cestu, ktorá vyvrcholí o necelé dva týždne. A dovtedy pestujme v duši naše Slnko. ŽS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *