Kategórie
Duchovno

Tiché vlnenie duše

Zorena. Kôň, ktorý má rád hudbu. Borka, čuvačka, rada spievala. Čo vidia iní z nášho sveta? A čo z neho počujú? Hudba je vlnenie. Zvukové. ale nie len zvukové. Je to súčasť vlnenia duševného. Prečo v súladnom stave vydávame súladné zvuky? A prečo nám súladné zvuky napomáhajú k súladnému stavu?
Na 2. časti slovenského vedomeckého vzdelávania bolo mnoho prvkov vedomeckého liečiteľstva – smeru, ktorý na toto vzdelávanie ohlásený nebol, i keď sme vedeli, že bude jeho súčasťou. Jeho súčasťou je tichý zvuk, ktorý kedysi vydávali liečitelia a ktorý dnes používame pri udržaní vnútorného sveta. Pri zapudení neduhov a nemocí a iných nepriaznivých stavov. Niečo, čo na pohľad nevidno, ale čo je cítiť a možno aj počuť. Vnáranie sa, hrúženie a duženie vlnením tajomného zvuku, ktoré opisuje nemý koreňoslovný slovník pri hesle dávneho liečiteľa. Čo nemohla vydať kniha, to vydá náš krok. Jeden z premnohých, na ceste odklínania zo stavu takmer zabudnutého do stavu znovu vyjaveného. Vníma to i tá, ktorá prišla s ranným zorením. Vtelená do konského tela, pripomínajúca toho sivka, čo na ňom jazdil popolvár. Aj ten rozprávkový kôň mal dar vidieť neprejavené v podobe zjaveného a sám – súc znovuzrodeným – zvestoval sprvoti v trojročnom mlčaní prebudenie sily odklínajúceho, s ktorým ten kôň kynul. Na premenu do ďalšej akosti je potrebné niečo obetovať. Určite úsilie. A to niekedy aj bolí. Keď zdvihneš to pero draka, bude zle. Ale keď nezdvihneš, bude ešte horšie. Ale – ak obstojíme v skúškach – všetko sa na dobré obráti. A tak sa vydávame na cestu, na ktorej nás budú pokladať za iných, za podivínov, budú na nás lepiť svoje predstavy, budú nás možno aj haniť a budeme musieť vynaložiť veľa úsilia, aby sme pri prebúdzaní duší prebudili celú krajinu. Náš svet. A možno z troch rokov odslúžených v myšacom kožúšku ich bude sedem, ako v tej povesti povedala mĺkvemu putovníkovi bytosť vtelená do koňa. Ale – v tom tichom putovaní, keď sa stratí naše doterajšie ja, v tej premene nám pomôže držať sa v sile a – premieňať neduhy na duhy – pomôže nám v tom – sotva počuteľná – celkom tichá, tajomná vnútorná pieseň.
Ak chcete podporiť našu redakčnú činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, trvalým príkazom, alebo poukázaním 2% z dane z príjmu – tuto:  CHCEM PODPORIŤ

Jedna odpoveď na “Tiché vlnenie duše”

Ticho, to vedomé ticho lieči. Ďakujem za tieto vnemy.

Komentáre sú zakázané.