Kategórie
Spoločenské Sviatky Úryvok z knihy Vedomectvo

Veľké svätenie jari

Jarnou rovnodennosťou sa začínajú jarné sviatky. Od pradávna boli tieto sviatky rozmiestnené od marca do mája, pokiaľ hovoríme o severnom miernom pásme. Indoeurópske národy považovali za nástup Nového roka spravidla jar. Na juhu, napríklad na území starého Ríma, začínala jar skôr. Preto napríklad september je siedmy mesiac, október je ôsmy mesiac…, december desiaty, vieme, že septima je siedma trieda, oktáva má osem tónov a deci je desať… Dvojmesačný posun vnímania nového roka vznikol s nástupom nového kalendára v snahe priblížiť sa k Zimnému slnovratu. Nástup jari totiž nebol tak ľahko merateľný, ako Slnovrat, na ktorého určenie stačili dva body (vrchol kopca a kameň, na ktorý tieň dopadol, či stĺp a kameň so značkou v smere jeho slnovratového tieňa. Ak Zimný Slnovrat je oplodnenie, pri ktorom sa v duchovne Slovenov znovuzrodí slnečné božstvo Svarog v podobe Svarožiča, tak jar je znovuzrodením prírody.

RÔZNE ČASY V RÔZNYCH PODMIENKACH

Dnes používame presné časníky s vyznačenými dňami, pri splnoch je dokonca hodina, pri rovnodennosti či slnovrate tiež. Toto na uskutočňovanie duchovna nie je potrebné.

Duchovno nie je matematika a aj vesmíroveda, ktorá nám pomáha pochopiť a merať dráhy telies, je v duchovnej kultúre len pomôckou, nie cieľom.

Na to, kedy uskutočníme jarné obrady, vplýva veľa vecí. Presný čas jarnej rovnodennosti, ktorá v tomto roku pripadla na 20. brezňa (marca), je odvodený od polohy Slnka oproti Zemi, bez ohľadu na mesiac. Od pradávna však vedome vnímame aj dráhu mesiaca a na stanovenie jarných obradov preto má vplyv aj čas mesačného splnu, ktorý na naše duše pôsobí.  V tomto roku bude spln  6. dubňa (apríla). Môžeme si všimnúť, že v nadväznosti na staré duchovná prebral vnímanie splnu aj kresťanský prúd a preto je Veľká noc každoročne posúvaná podľa prvého svätojarného splnu.

Dnes majú jarné sviatky u Slovenov dva hlavné prejavy: Vlastné Vítanie jari, či Svätenie jari a sviatky zádušné, ktoré sú Na Ducha (Turíce) a teda v máji. Sú to slovanské sviatky duší predkov (presunutie Dušičiek na jeseň spôsobila západná cirkev) a takisto sú to aj sviatky slovanskej samosprávy (voľby májových, či rusadelných kráľov). Už počas týchto sviatkov sa v niektorých krajoch používa názov Letnice, ktorý v iných krajoch prináleží už Letnému Slnovratu.

OBRADOVÉ ZÁKLADY

Jarné sviatky teda majú viacero obradových prvkov.

Ako pred každým sviatkom, aj tu je potrebná najprv úprava obydlí a pozemkov. A teda – jarné upratovanie.

Príprava miest svätenia. A teda – napríklad čistenie studničiek.

Zdobenie obydlí jarnými znakmi, ako jarné puky (pužičky), tiež znamenia slnka (slnečné kraslice so znakmi slnečných kvetov) a podobne, obnova malieb v dome a na dome – v oblasti pece,

Vlastné obrady, chvály, obetiny, piesne … obrady jarného oplodnenia posvätnou vodou – obrady svätenia diev, hriadok, očista vodou..

Hody – kolové koláče zázorňujúce posvätný kruh a Slnko, hodovné jedlá a hodovné nápoje.

Hospodárske obrady – obrad Turoňa a podobne.

VEĽKÁ JAR

Je čas rozpadu tradičných duchovných celkov a po dlhej dobe, na našom území po tisícročí, nastáva znovuzrodenie prírodného duchovna. Rodné duchovno môže mať mnoho podôb, mnoho poňatí, avšak v základe ide o vekmi osvedčené prvky, z ktorých sa skladajú jeho, naše prírodno-duchovné diela, vrátane obradoslovia kola roka. Tieto diela sú sčasti dané Všehomírom, duchovnými silami. Sčasti sú dokreslené nami.

Toto posvätné dedičstvo udržiavame. Každý tak, ako práve vieme. Naše spôsoby a cesty sa vyvíjajú. To skutočnejšie, naozajstnejšie, dlhšie prežije; to, čo stojí na vratkých, umelých základoch, skôr spadne.

Tak, ako práve prežívajú a ožívajú stromy a kríky, tak prežívajú a ožívajú aj naše duše.
Lesy našich duší prežijú. Rastú, vyrážajú puky listov i kvetov. Oplodnia sa a zarodia.

A pri udržiavaní ducha nezabudnime ani na jednu z našich posvätných úloh života. Sú tu duše, ktoré sa chcú vteliť a na Matke Zemi prežívať svoje životy. Neprepadnime chmúrnym myšlienkam. Neprepadnime temnote. Nezabime ich cesty skôr, než sa začnú. My , ktorí udržiavame rodného ducha, nemáme žiť v porazeneckých náladách. Náš svet sa nekončí. Končí sa svet toho, čo má odhniť. Ale my a naši potomkovia a nasledovníci budú rozvíjať obrodnú spoločnosť vo veľkom kole prírody. Sme zakladateľmi obrodného chodu. Budeme čeliť nepokojom, niekedy aj útokom, budeme čeliť rozvratu a temnote. Budeme čeliť  v zápasoch i v mieri. Naše hnutie duchovnej obrody sa nikdy neskončí. Spočíva v bezpočte veľkých i malých krokov, drobných úkonov v kole posvätných dní, mesiacov, rokov, vekov. Je to cesta na dlhú trasu. Je to cesta našej mliečnej a vodnej dráhy. Je to cesta Slnečná, na tvári Matky Zeme, za ktorú nieto náhrady.

Keď padnú príbehy ľudskej spupnosti, keď padnú príbehy ľudostredných ideológií, ktoré svojou sebeckosťou ničia prostredie na Matke Zemi, keď padnú príbehy nenávistných, lebo nenávisť je slepota, rozhostí sa mier. Nový mier. A v novom mieri naplno prekvitne naša jar.

Čakali sme na to celé veky. A teraz to prichádza. Prichádza znovuzrodenie slnečného, prírodného ducha. Je to naša Vesna, je to naša Svätá Jar.

Chvála za dary z čistého zdroja, chvála aj bytostiam cez ktoré prišli.

Žiarislav, Na Medzi, k jarnej rovnodennosti ´23

Ak  chcete podporiť našu redakciu a vzdelávanie, môžete poslať dar. TU sú podrobnosti.

2 odpovede na “Veľké svätenie jari”

Chvála Žiarislav. Jednak za možnosť lepšieho porozumenia tomu, za čo byť na jar vďačný a čo svätiť, hlavne však za nádej, ktorú si nám v časti príspevku VEĽKÁ JAR odovzdal.

Nádherný hodnotný článok. Nech sa dobre darí! Chvála.

Komentáre sú zakázané.