Kategórie
Z hudobného zápisníka

Zem Slovenov – ako vznikla pieseň

Keď sme hrali pieseň Zem Slovenov v Prešove, podľa toho, čo si všimla Eliška, mali mnohí ľudia v očiach slzy. A navrhla, aby človek napísal niečo o vzniku tejto piesne. Človek si všimol, že je to druhá najsledovanejšia ŽS pieseň na sieti, hneď po tej jedinej, na ktorej je video. Táto je len s obrázkom prednej strany dosky „Tá sila je v nás“, na ktorej je nahratá. Ako vznikla?
 
Hybný popud ku vzniku tejto piesne boli spomienky zo zeme a let nad oblakmi. Písal sa rok 2008, sestra Zornička práve prehovorila človeka, aby povolil vyvesovanie piesní a článkov na internet, tak sme to otvorili, vtedy sme ešte naše stránky samozrejme neboli na sieťach blokované a človek sa vracal z prvej návštevy Ruska, to bolo v podobnom čase, ako aj prvá návšteva Ameriky. Pôvodný plán bol návrat vlakom. Ale keďže na ukrajinsko-ruskej hranici nás smerom tam naháňala ukrajinská mafia a ušli sme len o chlp, človek zmenil plán a šiel domov lietadlom. Zornička kúpila lístok. Človek mal za sebou koncert a prednášku v Moskve a tiež mnohé cesty, kde ho viezli autami, napríklad do rodovej osady Kaučeg a iné zaujímavé miesta a k tomu ešte mal za sebou aj mnohé neplánované vstúpenie a priateľské večery, takže po tej ruskej ceste bol vcelku dosť uťahaný. A v tom lietadle z Moskvy do Viedne sa sedelo a driemkalo skutočne pohodlne, oproti dlhej ceste do Mosky, na ktorej sme šli autom s Moravákom Martinom. On tam ostal aj s vozom, lebo sa tam vlastne ženil, a keď teda už človek sedel v tom lietadle – nejakých 10 000 metrov nad Matičkou, tak dole to bolo vcelku zamračené a dlhý čas bolo vidno z okna samoletu len oblaky. Lietadlo šlo dlho priamo na západ, keď sa zrazu nad hradbou oblakov vztýčili vrcholce hôr, ako taká karpatská strážna veža. Vtedy lietadlo začalo zatáčať smerom na juh. V tej chvíli človeku preblesli tie okamihy, keď ráno sa s mamou pozeral na Tatry, ešte predtým, ako sme vyrazili do školy a hádali sme sa s pohľadom na tie hory, aké bude počasie. Keď hore hľadíš, čo vidíš? Hory. Keď z neba hľadíš, čo vidíš? Hory…
 
Tým sa začala báseň, ktorá hneď dostala krídla piesne a cez bránu našich posvätných hôr otvorila časové vrstvy s vyjaveniami národných príbehov. Túto pieseň budeme hrať aj túto sobotu v Randal klube v Bratislave, kde na trojkoncerte s názvom „Dych Vesny“ hráme so skupinami Ramchat a Poludnica. Udalosť tu: