Kategórie
Správy Sviatky

Zimný Slnovrat Na Medzi – 18. až 20.12

Priatelia, Rodina!

Tohtoročné Slávnosti Zimného Slnovratu budú na pomedzí lesa a lesopasienku a to rovno pri Spoločenskom dome na Medzi. Nad Kokavou nad Rimavicou.

Rozhodnutie, že tohtoročný Zimný Slnovrat nebude v kultúrnom dome, a to po mnohých rokoch (azda po 10 – 15) bude v lesnom prostredí, padlo vlani na Rade Zimného Slnovratu v Hriňovej a to jednoznačnou voľbou prítomných.

Novinka je, že na rozdiel od minulých Zimných Slnovratov v priebehu 25 rokov, ktoré boli v lesoch od Malých Karpát (od Cerová – Lieskové až po les pri Sečovciach) bude to tentoraz pri spoločenskom prístrešku, ktorý sa mení na spoločenský dom. Niektoré steny sú odvetrené zemskou plachtou a spať sa dá na pôjde alebo na drevených pričniach na prízemí. Je tam miesta tak pre 15 ľudí, pričom teplota je na pôjde blízka okoliu a na prízemí je železná piecka, ktorá teplotu v priestore len oplachtovanom zvyšuje badateľne  nad úroveň okolia. Ak by prišli ľudia skôr ako v piatok na pomoc, tak môžeme pracovať na pribíjaní stien. Časť účastníkov môže spať v lese a na plošinkách na podstielkach, prístreškoch alebo stanoch, ktoré si sami pripravia (môžeme poskytnúť pomoc) a jeden kolostan je voľný na Vatrovej plošinke.

Čaká nás kovanie (snímka ŽS)
Približný postup:

Štvrtok – perundeň: príprava na prechodový obrad mužov. Príprava zabezpečenia vodnej nádrže na potnú chyžu. Príprava  dočasného lesného prístrešku pre chlapov. Kovanie hrotov šípov, oštepu alebo sekerky. Príprava slnovratového stĺpu.

Piatok:  Stavba prútenej potnej chyže. Pokračovanie prípravy nádrže s vodou.  Kovanie a kalenie ocieľok. Dlabanie táborového bubna a napnutie blany. Šitie a príprava obradových odevov.

Večer – potná chyža. Po chyži – dom horúcich kameňov – prikladanie kameňov a piesku

Horúce kamene (snímka ŽS)

Sobota: Ráno – Divotance, Rajana, cvičenia živobrany

Hrabanie lístia (na plošinku), pečenie svargovníka, placiek a varenie na ohni

Cesta koncovky, cvičenia slnovratových spevov, hudobné vírenie, príprava slnovratovej hry

Zber dreva na obrad pahreby

Večer: Obrad Zimného Slnovratu, obrad koláča, obrad Voláme Roda a obrad Deda a Baby.  cesta pahreby, Prechodové obrady (postrižiny, prijímanie mena, uhlík)  hodovný stôl, pálenie badniaka.

Nedeľa: Dopoludnia – Kruh (snem) Rodného kruhu a hostí

Okruhy snemu: Možnosti našej ďalšej činnosti,  spoločenský stav

Poznámka: Každý je zodpovedný za seba a svoje deti. Potrebné si vziať výstroj na prežitie a osobné potreby.

Na hodovný stôl – prinesieme dary z prírodných hospodárstiev alebo iné poživatiny vypestované a pripravené v súlade s prírodou. Budeme jesť, čo si prinesieme, navaríme a napečieme. (Možnosti: ráno – kaša, obedovečera – varené jedlo).

Účastnícka podpora: Spoločenskou prácou, obeživom ktoré využijeme na stavbu spoločenského domu alebo podporou knihy 4 živly.

Spoločné veci: Priniesť zelenú ratolesť (vetvu z ihličnanu, imelo, lianu brečtanu, zimozeleňa alebo inú časť zelenej rastliny vyprosenú z prostredia kde je jej hojne). 

Pozor: prírodné podmienky – treba sa na to pripraviť – väčšina programu bude vonku, alebo v spoločenskom dome.

So sebou: dobré obutie a teplé odevy – aj do dažďa, baterku (čelovka je najlepšia), lyžicu, misku, hrnček, dobroty na hodovný stôl, podložka na spanie, teplý spacák, kto má tak aj koncovku, alebo iný hudobný nástroj.

Treba sa prihlásiť na diva@ved.sk

Potná chyža (obrázok Igro Stromka)

Ak chcete podporiť našu činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, alebo trvalým príkazom tuto:  CHCEM PODPORIŤ