Kategórie
Hudba

Zimomriavky, hrejivá duchna a šťavnatý mušt – Žiarislav a Bytosti – Ožívajú

Recenzia – Pavel Hirax Baričák

Prevzaté zo stránky: www.pavelhiraxbaricak.sk

Ukážky albumu

Album Ožívajú síce vyšiel v roku 2020, ale jednoznačne si zaslúži aj oneskorenú recenziu. Priznám sa, bol a stále som z tohto CD tak nadšený, že som si musel dať časový odstup, aby som sa opätovne vrátil na zem…

V prvom rade ďakujem Žiarislavovi, že tentoraz sa nadmieru sústredil na zvukovú produkciu albumu. Niektoré jeho predošlé albumy boli nahraté takpovediac „na kolene“, čím sa ovocie a radosť z počúvania ponižovali. Ožívajú sú však nahraté čisto, nástroje sú frekvenčne bravúrne oddelené, vyniká každý jeden tón, vrstvené spevy a dvojhlasy sú krásne čitateľné, no pastva pre ucho obyčajného poslucháča, ale aj zvukofila.

V tejto recenzii nebudete odo mňa počuť žiadnu hanu, takže ak si v tomto odseku zoberiem na mušku muziku, neprídem k inému záveru ako k tomu, že Žiarislav, a bytosti, ktoré s ním CD nahrali, dozreli v nádherný šťavnatý mušt, ktorý vás v smutných chvíľach roztancuje (Každý deň si spievam, Na strane rána, Ožívajú, Hraj hudbička…), rozospieva (Staré časy dobré a vlastne všetky čerešničky z albumu), rozcíti (Šiel šuhaj Mesiačik, Keď braček Vetrík, Záblesky…), prijme k dumaniu nad osobnou cestou (Staré časy dobré, Tým sa to začína, Čo má robiť hrdina…) alebo nasmeruje k rozjímaniu (Popolvár príde, Hľadá ducha, Malý vrchár…). Táto už ustálená partia muzikantov dočkala času, kedy sa premenila na hojivú masť pre vnútro uboleného človeka, či dušu, ktorej sa zacnie násobiť svoje pocity spojenia s čímsi vyšším, živým, podstatným.

Celý článok nájdete TU