Kategórie
Svedectvo Úvaha

Znovuzrodené hlasivky

Stalo sa to pri nahrávaní CD Ožívajú, počas cvičenia piesne Staré časy.

V tej dobe človek viedol vedomecké učenia – niekoľkohodinové, alebo aj jedno či dvojďnové, na ktorých hovoril, alebo aj učil spev.  A potom bez prestávky odohral a odspieval koncert o rozsahu dva a pol stupnice. Aby to hospodársky dosadlo, tak spájal výjazdy na učenie s koncertami. Takéto presilovanie hlasiviek si nevšimol u nijakého iného hudobníka. Pri cvičení zboru, kde musel ukazovať hlasy, keďže o cvičení z nôt nemohlo byť reči, lebo taký zbor to nebol – tak ten hlas nevydržal. V nejakej chvíli – zhruba v tom čase – došlo k poškodeniu hlasiviek. Na hlasivke sa spravila jazva s výrastkom.

A tak na uvedení CD Ožívajú v Žiline hlas neslúžil, ako dovtedy zvykol a v najbližších rokoch sa rozsah už neobnovil a ovládanie hlasiviek bolo veľmi ťažké. Po prvom roku šiel človek na vyšetrenie. Okresná lekárka ORL hovorí – a ako sa voláte, keď ste spevák? Človek povedal , pod akým menom je známy. Lekárka zajasala: To ste mali hneď povedať, že ste Žiarislav. Prečo ste sa tak nepredstavili? Potom pozrela do hradla a s hrôzou v očiach zúpela: Máte na hlasivkách niečo hrozné. Budete musieť ísť na operáciu. 

ČAKANIE NA ZNAMENIE

Doporučila najlepšiu ORL lekárku, akú poznala a tá – pôsobiac v Nemecku, človeka prijala po pracovnej dobe v jednej z bratislavksých ordinácii, kde mala prístup. Lenže človek na operáciu ísť nechcel. Hľadel cez ducha a nakoniec si povedal: Koza Hromnica mala od vlka roztrhnuté vemeno a zrástlo sa tak zle, že jej pri dojení strieka do brucha a kozliatka nevedia piť. Človek sa snažil dostať na gazdovstvo zverolekárov, aby ju zoperovali, ale nikomu sa do toho nechcelo. Nakoniec mal videnie , ako to treba spraviť. Tak si povedal, že jej urobí plastiku a keď sa to podarí, tak si nechá tie hlasivky zoperovať. Lada o tom nechela počuť a tak keď bola v Čechách, zaúkoloval pomocníka Žilica, ako a kedy má čo podať , kozu uspal v ohrádke pod domom, vzal skalpel, ihly a nite a hodinu pracoval. Roztrhnutý a zle zrastený struk rozrezal, vyrezal z neho dva polmesiace, jeden šošovkovitý útvar, urobil do 20 stehov a bolo. Do struku vemena do mliečneho vývodu vložil koniec kostrnky orlieho brka, ktoré bolo pred koncom zrezané a do neho bolo vsadené jastrabie brko, obe namastené lekárskou vazelinou.  Jastrabie brko  vytiahol a cez orlie koze vytekalo mlieko. Takto spala tri dni v ohrádke pod domom, pekne ustlané a po troch dňoch putovala do stajne. Po desiatich dňoch jej človek vytiahol stehy a bolo. Vemeno krásne zrástlo a kozu sme konečne mohli dojiť bežným spôsobom. Onedlho tá koza porodila mladé a  po dvoch rokoch pitia z jedného struku – ten druhý sme museli doteraz zložito oddájať, tak teraz už konečne kozliatka mohli piť aj ten donedávna znetvoreného struka.

Operácia skončila teda dobre a tak si človek povedal, že už môže ísť na operáciu, že to prešlo duchovnou skúškou. Ale stále z toho nemal celkom jednoznačný pocit.

Tá skvelá lekárka už na Slovensku nemohla používať ambulanciu, pracovala len v Nemecku a tak poradila doktora docenta, ktorý bol odborníkom na výrastky v dýchacích cestách.

Tak človek šiel si to dať pozrieť, on mal skvelú kameru na takej tenkej trubičke, ktorú vedel strčiť cez nos k hlasivkám a tie boli na celek obrazovake. To poškodenie hlasivky vyzeralo naozaj škaredo a človek sa spýtal, či si myslí , že to len tak zmizne. On vraví že by to bolo zoperovať. laserom. Že to vie vypáliť.

ČLOVEK MIENI, VŠEDUCH MENÍ

No, lenže keď sa to malo stať, tak Všeduch toho lekára odvolal. Dostal kovid. Takže – doktorka stratila ambulanciu akurát keď sa to dalo, docent dostal chrípku a človek ďalej spieval so silne poškodenými hlasivkami. V nižších polohách sa to dalo ukočírovať, vlastne aj preto na CD Piesne o zvieratách nespieva výšky. I keď na ktorejsi nahrávke (Cíti teplo) predtým hodil C3 bez toho, aby to vedel. Zvukár hovorí – ty si hodil zlaté C! A Človek – to nebolo naschvál.

No a tak pred koncom roka šiel – po druhý raz  – k tomu dokrtorovi na kontrolu. Vypytoval sa na „pohanské rituály“, o ktorých počul a zaujímali ho, podobne, ako články. Človek vraví, že nie tak, ale ako pôvodné prírodné obrady to označuje . A dal mu  piesne o zvieratách. Doktor vzal tú svoju trubičku s kamerou, prestrčil ju do nosnej dierky a pozrel na obrazovku. „Toto musíte vidieť“, vraví so zvláštne zdvihnutým hlasom. Zaspievajte hííííí ! A natočil človeka opačne, aby videl tú krasotu. Hlasivky boli čistučké. Ako nové. Nijaké stopy zranenia, nijaký výtrastok na nich nebol. Taký malý zázrak! Človek odchádzal potešený. Z bratislavskej nemocnice vyšiel tanečným krokom a pritom si pospevoval. Tralalááááááá! Ha héj – hop!  Rozjasnený preskočil betónový plot a skratkou vbehol do plechového tátoša, aby sa dopravil do svojho lesného sídla. Práve v tejto dobe znova žil v samote. Hlasivky šetril a nevystavoval ich zbytočnej námahy. A ony sa – vyliečili. Chvála, duchu, za tento dar. A aj za to upozornenie.

Najbližšie vystúpenie Žiarislava a Bytostí: 18. 5. r. 24 Divín – Noc múzeí a galérií v Zichyho Kaštieli

Podporte našu redakciu a vedomecké vzdelávanie venovaním 2% z daní, poslaním daru, či trvalým príkazom.  TU sú podrobnosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *