Zľava!

Ožívajú (CD, 2020) – Žiarislav a Bytosti

11.99 11.00

Slová / Hudba: Žiarislav, Hrá a Spieva: Žiarislav a Bytosti (2020)

Piesne z CD Ožívajú sú postavené na chytľavých nápevoch často spievaných vo viac-hlasoch. Hudba je harmonicky prepracovaná,  s originálnym nástrojovým obsadením slákových, strunových i bicích nástrojov používaných tradične na našom území. Jedinečný zvuk dodávajú dynamicky použité fujary a píšťaly. Skladby na CD predstavujú škálu od novofolklórnych ladení až po populárne znejúce piesne.

Katalógové číslo: ZK00172331 Kategórie: Značka:

Popis

OŽÍVAJÚ – Žiarislav a Bytosti na tejto snímke dokázali z tradičných prírodných nástrojov, ako sú husle, viola, čelo, kontrabas, cimbal, bubny doby, fujary, píšťaly a tiež mužské a ženské viac-hlasy, vyrobiť neobvykle hutný a vyvážený zvuk. Samozrejme, s pomocou profesionálneho štúdiového spracovania. Vyše hodinu hrajúce CD udivuje svojimi chytľavými nápevmi a neošúchaným textovým prístupom. Väčšina piesní, ktoré skupina hrala už pred nahrávaním na koncertoch, sa vďaka príznačnej harmonickosti, textovej prieraznosti a strhujúcemu podaniu už pred nahratím šírila v živej podobe na internete a našla si svoje publikum. Napriek súvislému zvukovému pocitu sú piesne na CD Ožívajú ukážkou širšieho žánrového prístupu – od piesní s ľudovou melodikou (Hraj Hudbička, Každý deň si spievam, Staré časy dobré) cez „novotvorný folklór“ (Na Zemi, Malý vrchár) „dynamický folk“ (Popolvár, Čo má robiť hrdina?, Záblesky) novodrevný pop (V akejkoľvek podobe) až po baladické piesne (Mesiačik, Keď braček vetrík), strhujúce civilizačné výpovede (Tým sa to začína, Na strane rána) a zložitejšiu kompozíciu titulnej piesne Ožívajú. Otázky týkajúce sa (prírodného) prežitia na Zemi a väzby na bájoslovné obrazy možno vnímať nielen v textoch, ale aj v jedinečnom výtvarnom spracovaní obalu v podaní výtvarníka Igra Stromku.

01. Hraj hudbička, 02. Staré časy dobré, 03. Popolvár príde, 04. Hľadá ducha, 05. Záblesky, 06. Každý deň si spievam,07. Tým sa to začína, 08. Na vrchárskom chodníku, 09. Keď braček Vetrík…, 10. Čo má robiť hrdina?, 11. Šiel šuhaj Mesiačik, 12. Malý vrchár, 13. Na Zemi, 14. V akejkoľvek podobe, 15. Na strane rána, 16. Ožívajú

celkový čas: 62:37

cena + poštovné (od troch kusov poštovné zdarma – na platí pre SR)

Články:

2.10.20 – Div divúci: Ožívajú! Jeden z najlepších slovenských etno albumov – recenzia – Jaro Pavliga – blog.eugenika

7.7.20 Žiarislav a Bytosti uviedli CD OŽÍVAJÚ

3.7.20 Žiarislav a Bytosti uvádzajú nové CD – Ožívajú

6.4.20 Žiarislav o svojich hudobných začiatkoch

4.4.20 Video-rozhovor Žiarislava a Bytostí o novom CD – Žiarislav a Bytosti dotočili CD Ožívajú

31.3.20 Posledné nahrávanie: Čarovné gajdy, potajomky cez pivnicu a drsná dráča.

26.3.20 Dve tretiny zbierky na Ožívajú. Bude aj klip Staré časy?

19.3.20 Zbierka na Ožívajú je v polovici! Odmietli sme predĺženie.

14.3.20 Vydanie veľkodosky OŽÍVAJÚ je ohrozené

28.2.20 Zbierka na CD – OŽÍVAJÚ

27.2.20 Oživujúce nahrávanie

 

Ďalšie informácie

Hmotnosť 0.068 kg

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Ožívajú (CD, 2020) – Žiarislav a Bytosti”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *