Zľava!

Ožívajú (CD, 2020) – Žiarislav a Bytosti

(1 recenzia zákazníka)

11.00

Slová / Hudba: Žiarislav, Hrá a Spieva: Žiarislav a Bytosti (2020)

CD Ožívajú je už dostupné na sieti (Spotify, Apple Music, iTunes, Pandora, Amazon), prehrajte si ukážky tu:

Piesne z CD Ožívajú sú postavené na chytľavých nápevoch často spievaných vo viac-hlasoch. Hudba je harmonicky prepracovaná,  s originálnym nástrojovým obsadením slákových, strunových i bicích nástrojov používaných tradične na našom území. Jedinečný zvuk dodávajú dynamicky použité fujary a píšťaly. Skladby na CD predstavujú škálu od novofolklórnych ladení až po populárne znejúce piesne.

Nie je na sklade

Katalógové číslo: ZK00172331 Kategória: Značka:

Popis

OŽÍVAJÚ – Žiarislav a Bytosti na tejto snímke dokázali z tradičných prírodných nástrojov, ako sú husle, viola, čelo, kontrabas, cimbal, bubny doby, fujary, píšťaly a tiež mužské a ženské viac-hlasy, vyrobiť neobvykle hutný a vyvážený zvuk. Samozrejme, s pomocou profesionálneho štúdiového spracovania. Vyše hodinu hrajúce CD udivuje svojimi chytľavými nápevmi a neošúchaným textovým prístupom. Väčšina piesní, ktoré skupina hrala už pred nahrávaním na koncertoch, sa vďaka príznačnej harmonickosti, textovej prieraznosti a strhujúcemu podaniu už pred nahratím šírila v živej podobe na internete a našla si svoje publikum. Napriek súvislému zvukovému pocitu sú piesne na CD Ožívajú ukážkou širšieho žánrového prístupu – od piesní s ľudovou melodikou (Hraj Hudbička, Každý deň si spievam, Staré časy dobré) cez „novotvorný folklór“ (Na Zemi, Malý vrchár) „dynamický folk“ (Popolvár, Čo má robiť hrdina?, Záblesky) novodrevný pop (V akejkoľvek podobe) až po baladické piesne (Mesiačik, Keď braček vetrík), strhujúce civilizačné výpovede (Tým sa to začína, Na strane rána) a zložitejšiu kompozíciu titulnej piesne Ožívajú. Otázky týkajúce sa (prírodného) prežitia na Zemi a väzby na bájoslovné obrazy možno vnímať nielen v textoch, ale aj v jedinečnom výtvarnom spracovaní obalu v podaní výtvarníka Igra Stromku.

01. Hraj hudbička, 02. Staré časy dobré, 03. Popolvár príde, 04. Hľadá ducha, 05. Záblesky, 06. Každý deň si spievam,07. Tým sa to začína, 08. Na vrchárskom chodníku, 09. Keď braček Vetrík…, 10. Čo má robiť hrdina?, 11. Šiel šuhaj Mesiačik, 12. Malý vrchár, 13. Na Zemi, 14. V akejkoľvek podobe, 15. Na strane rána, 16. Ožívajú

celkový čas: 62:37

Články:

3.1.21 Zimomriavky, hrejivá duchna a šťavnatý mušt – Žiarislav a Bytosti – Ožívajú  – recenzia Pavel Hirax Baričák

2.10.20 – Div divúci: Ožívajú! Jeden z najlepších slovenských etno albumov – recenzia – Jaro Pavliga – blog.eugenika

30.9.20 – Ožívajú! Jeden z najlepších slovenských etno albumov – recenzia – Jaro Pavliga– skrátená verzia pre Hospodárske noviny

7.7.20 Žiarislav a Bytosti uviedli CD OŽÍVAJÚ

3.7.20 Žiarislav a Bytosti uvádzajú nové CD – Ožívajú

6.4.20 Žiarislav o svojich hudobných začiatkoch

4.4.20 Video-rozhovor Žiarislava a Bytostí o novom CD – Žiarislav a Bytosti dotočili CD Ožívajú

31.3.20 Posledné nahrávanie: Čarovné gajdy, potajomky cez pivnicu a drsná dráča.

26.3.20 Dve tretiny zbierky na Ožívajú. Bude aj klip Staré časy?

19.3.20 Zbierka na Ožívajú je v polovici! Odmietli sme predĺženie.

14.3.20 Vydanie veľkodosky OŽÍVAJÚ je ohrozené

28.2.20 Zbierka na CD – OŽÍVAJÚ

27.2.20 Oživujúce nahrávanie

 

Ďalšie informácie

Hmotnosť 0.068 kg

1 recenzia k Ožívajú (CD, 2020) – Žiarislav a Bytosti

 1. Rodná cesta (overený zákazník)

  Recenzia – Pavel Hirax Baričák
  Prevzaté zo stránky: http://www.pavelhiraxbaricak.sk

  Album Ožívajú síce vyšiel v roku 2020, ale jednoznačne si zaslúži aj oneskorenú recenziu. Priznám sa, bol a stále som z tohto CD tak nadšený, že som si musel dať časový odstup, aby som sa opätovne vrátil na zem…

  V prvom rade ďakujem Žiarislavovi, že tentoraz sa nadmieru sústredil na zvukovú produkciu albumu. Niektoré jeho predošlé albumy boli nahraté takpovediac „na kolene“, čím sa ovocie a radosť z počúvania ponižovali. Ožívajú sú však nahraté čisto, nástroje sú frekvenčne bravúrne oddelené, vyniká každý jeden tón, vrstvené spevy a dvojhlasy sú krásne čitateľné, no pastva pre ucho obyčajného poslucháča, ale aj zvukofila.

  V tejto recenzii nebudete odo mňa počuť žiadnu hanu, takže ak si v tomto odseku zoberiem na mušku muziku, neprídem k inému záveru ako k tomu, že Žiarislav, a bytosti, ktoré s ním CD nahrali, dozreli v nádherný šťavnatý mušt, ktorý vás v smutných chvíľach roztancuje (Každý deň si spievam, Na strane rána, Ožívajú, Hraj hudbička…), rozospieva (Staré časy dobré a vlastne všetky čerešničky z albumu), rozcíti (Šiel šuhaj Mesiačik, Keď braček Vetrík, Záblesky…), prijme k dumaniu nad osobnou cestou (Staré časy dobré, Tým sa to začína, Čo má robiť hrdina…) alebo nasmeruje k rozjímaniu (Popolvár príde, Hľadá ducha, Malý vrchár…). Táto už ustálená partia muzikantov dočkala času, kedy sa premenila na hojivú masť pre vnútro uboleného človeka, či dušu, ktorej sa zacnie násobiť svoje pocity spojenia s čímsi vyšším, živým, podstatným.

  Bol som aj na krste tohto skvostu, ktorý sa konal v júli 2020 v žilinskom Smer klube 77. Tam Žiarislav akoby potreboval pár piesní, aby sa rozospieval a získal istotu. Ale aj toto na tomto interpretovi prijímam – všetky prípadné falše či nedotiahnuté tóny sú v absolútnom súlade s jeho prirodzenosťou a tým celá kapela naživo vyznieva uveriteľne a ľudsky mäkko. Snaha o prehnanú dokonalosť vždy zabíja samotný odkaz.

  No na CD sú spevy nahraté a hlavne vymyslené excelentne! Ucho tešia súzvuky, široké vokály, mohutné ženské spevy (Staré časy dobré sú tohto rukolapným dôkazom, radosť si s tými „delovými“ ozvenami spievať) či vokálne dialógy (snáď vrcholom je Šiel šuhaj Mesiačik). Slasť.

  Predpokladám, že na svoje si prídu aj milovníci folklóru. Každý deň si spievam, otváracia Hraj hudbička, Malý vrchár alebo už často spomínaná Staré časy dobré vytvárajú s touto oblasťou najsilnejší prienik, aj keď v žiadnom prípade sa ani tieto piesne nedajú nazvať čisto folklórnymi. Je to stále Žiarislav, ktorého rukopis je neopomenuteľný. On sa proste hrá, dopĺňa, vrství, korení, vetví, násobí. Toto mám rád aj u Tomáša Kočka, perfektného českého tvorcu, no Žiarislav viac zostáva u koreňov, kým Tomáš experimentuje viac „modernejšie“.

  Žiarislav akoby len pokračoval v tom, čo začali naši dedovia a staré mamy stáročia dozadu, keď sa zachraňovali a pomáhali si cez muzicírovanie. Má to súčasný háv a pritom je to rýdzo slovenské. Preto sa zámerne vyhýbam označeniu „world music“ či „moderný folk“. Ľudia sa večne snažia všetko natrepať do akýchsi šuplíkov, ale s albumom Ožívajú to jednoducho nepôjde. Takúto hrejivú a obrovskú duchnu do žiadnej truhlice nenapracete.

  Texty si nechávam ako posledné, lebo toto bol odjakživa najsilnejší Žiarislavov klad. Aj sám píšem texty, a tak viem, aký kumšt je vybrať a poukladať slová umne, nenútene, aby zapadali do seba ako čapy na drevenici, držali pevne, no nenásilne a aby ešte k tomu prinášali odkaz. Šestnásť perál servíruje hlboký a múdry vhľad, kedy v jemných metaforách a dá sa povedať bežnými slovami autor vystihuje najsilnejšie podstaty bytia. Žiarislav v tomto doznel majstrovstva.

  Snímam klobúk z mojej plešiny, hádžem ho na hlávky lúčiny, s úctou sa do nej vyvaľujem a počúvam Ožívajú. Idú mi zimomriavky, ktorými autorom tohto skvostu vysielam jedno obrovské Ďakujem.
  Hirax

Pridať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *