Kategórie
Obrazové svedectvo Slnovrat Spoločenské Úvaha Vzdelávanie

Umožniť deťom preľnutie ich sveta s našim

Čo zavesiť na Slnovrat na naše stránky? Keďže články už boli a umeleckej stránke dáva človek ešte slová Piesne Zimného Slnovvratu, tak tu sa rozhodol pre deti.

Deti patria k Slnovratom našich rodov. Pracovať pre šťastie a aj pre vzdelávanie detí je hlboko zmysluplným poslaním.

Dnes, v období kultu sebectva a osobných hodnôt, mnohí zabúdajú na výsostne čestné poslanie – pracovať pre svet detí – umožniť im preľnutie ich sveta s našim, podporiť v nich prirodzené danosti a smerovanie a nenechať ich napospas programátorom umelej inteligencie a počítačových namotávok, ktoré ich samé o sebe môžu vytrhnúť z rodín, z prírody a nakoniec i z dejín vývoja.

Pred odchodom na tento Slnovrat človek ušil z tenkého plátna vankúše, tak, aby vystačili aspoň pre 10 detí. Mal taký nápad – nech si najkreslia najprv to, čo ide ako prvé z duše – čo aj spravili – a potom – slnovratové pravzory. Sú to pravzory pradávne a súčasne večne mladé. K týmto súmerným a ladným vzorom patrí určite aj Slnko v bezpočte podôb a Strom života.A tak po prvej hodinke maľovania vodovkami a temperami človek vytiahol tie predšité vankúšiky, akrylové farby a štetce. Deťom ešte narezal kartóny, čo možno vsunúť medzi plátna, aby farba neprešla na druhú stranu vankúša a tak sme sa do toho pustili. Pomohli aj niektorí rodičia, keď sme sa už pobrali zhrať s hudobníkmi a onedlho boli vankúšiky hotové.

Doma ich stačí naplniť vlnou, perím, plevami vechťami či priadzou a zašiť na chýbajúcej strane. A budú mať na tento Slnovrat pamiatku, ktorá sa zíde. Na opretie, sedenie, či aj na ležanie pod hlavu – taký zahlávok má pisateľ už dlho na posteli.

Lesanka maľuje svoj slnečný vankúš

Náš Slnovrat znamená aj nový život.

Náš Slnovrat znamená aj deti, mláďatká.

Náš Slnovrat znamená aj strom života a Slnko.

Nech sa tešia naše rody, národy i celá Matka Zem so všetkými jej bytosťami.

Pretože S týmto Slnovratom sa otvára brána do 24 roku nášho obrodeného ducha.

Chvála za dary z čistého zdroja, chvála aj bytostiam, cez ktoré prišli.

Podporte našu redakciu a vedomecké vzdelávanie poslaním daru, či trvalým príkazom.  TU sú podrobnosti

Deti si na plátno – vankúšiky – maľovali svoje vlastné obrázky
dielňu na výrobu slnečných vankúšov viedol Žiarislav s veľkým nadšením