Kategórie
Spoločenské

Čo nového na Západe? Kovidové meče skrížené.

V Spojených štátoch amerických sa ľudia obávajú straty demokracie. Je tu zavedený two-party system (čo je iste lepšie ako one-party system – pamätá sa niekto na komunistické voľby, kde ste si mohli vybrať spomedzi kandidátov z jednej a tej istej strany?) ktorý je teraz silne polarizovaný vďaka netradičnému extrémne výrečnému (pravicovému) prezidentovi a covid chrípke.

Zaujímavé je, že demokratická strana (paradoxne k svojmu názvu) v dravom predvolebnom boji, tlačí na prísne pravidlá držiace zatvorenie inštitúcií a podnikov. Tieto rozhodnutia sú ponechané na zastupiteľov na štátnej úrovni, teda jednotliví guvernéri rozhodujú o pravidlách štátu, kde sú poverení vedením.

Vo viacerých štátoch boli podané žaloby proti štátnym zastupiteľom na federálnych súdoch za zatváranie podnikov a obmedzovanie pohybu občanov. V Pennsyslvánii vyhlásil federálny sudca príkazy guvernéra za protiústavné.

Zjednodušene – v tomto vírusom ovplyvnenom politickom ovzduší demokrati (socialistickejší) tlačia na zatvorenie, kým republikáni (kapitalistickejší) bojujú za slobodu trhovú aj osobnú.

Kovid je háklivá téma, veď sme stále globálne v jej kaluži. V krízovej situácii je vždy dobrá vec urobiť si vlastné hodnotenie hrozby a rizika (threat and risk assesment), napríklad vyhodnocovaním čísel, ktoré neklamú – ak teda zodpovedajú pravdivým údajom…

Celý článok  si môžete prečítať TU