Kategórie
Rozhovory Správy

Žiarislav: Jadrová skupina Rodného kruhu – nie sme kaviareň

Rodná cesta: Najbližší víkend mala byť koncotýždňovka Cesta koncovky. Vzhľadom na zákaz kultúrnych podujatí – bude to zrušené?

Žiarislav: My v zásade už raz videné podujatia nerušíme a to ani za mimoriadnych okolností. Čo ale niekedy robíme – že ich v niečom zmeníme. Kultúrne podujatie meníme na pracovné. Práca zakázaná nie je. Takže v tom čase budeme kráčať po Ceste koncovky, ale ako pracovná skupina Rodného kruhu. Je najvyšší čas, keďže sa ochladzuje, potiahnuť zastrešenie spoločenského prístrešku. Takže človek dal vedomosť tým, ktorí boli v zime rozoberať zrub a aj iní , čo pomáhali pri Gazdovských obrodách, Slnovratoch a iných podujatiach, dostanú pozvanie. Keď niekoho neobošleme, môže sa ozvať sám. Tí, ktorým to vyhovuje časovo, prídu na koncotýždňovku. Bude to teda pracovné stretnutie – spoločenský prístrešok popri chate je potrebný aj preto, keby niekto prišiel v núdzi a potreboval nejakú chvíľu niekde byť, tak je možnosť; a druhá vec – tak zo dva razy za štvrťrok bude bývať mimo bežného vzdelávania stretnutie Rodného kruhu. Takže teraz potiahneme druhú strechu, keďže chatka, ktorá bude slúžiť aj ako štúdio, už je opravená a bude slúžiť na stretnutiach na ubytovanie žien a dievčat. Samozrejme,  že k dreveničiarom sa môžu pridať aj ďalší, ktorým záleží na veciach, každý raz začínal, môžu sa prihlásiť nateraz, alebo na iné počiny. No a ak časť dňa robíme potrebné veci, tak časť dňa pracujeme na Ceste koncovky a iných vedomeckých veciach, ktoré sú potrebné pre posilnenie duše, ducha i tela. Na týchto jadrových stretnutiach sa nevyberá vstupné, ľudia môžu prispieť dobrovoľnými príspevkami. Tieto stretnutia nie sú verejné. Sú pre tých, ktorí majú odhodlanie robiť niečo pre vec.

Je aj nejaká ženská práca?

Je obdobie zberu a spracovania jabĺk, napríklad, ale aj pri práce na krytine sa dá pomôcť primeraným spôsobom, alebo pri varení.

Tieto vnútorné podujatia Jadrovej skupiny budú oznamované na sieti?

Niektoré. A určite nebudú oznamované na sociálnych sieťach, ktoré sa v poslednej dobe prejavili neprajne voči nášmu vývoju.

A zablokovali  Rodnú cestu.

Presne tak.

Alebo známy vyhľadávač, ktorý zo dňa na deň znížil vyhľadanie tvojho mena na desať percent. Prečo to robia – kruhy „svetovládne“? Čo im na tom záleží? 

Oni si len myslia, že sú svetovládni. Istý vplyvný podnikateľ povedal, že podľa toho, kto proti nemu bojuje, pozná, že asi robí niečo dobre. Nuž, možnože to nie je jediný človek, ktorý by si mohol takéto niečo povedať.  Oficiálne sú vytesňované skôr mená, ktoré súvisia s nejakou krajnou činnosťou. Ak ale niekomu prekáža Rodná cesta – časopis pre pôvodnú kultúru

alebo Žiarislav,

tak je to také povážlivé. Pretože toto je skôr stredová, jadrová vec, a nie nejaká krajnosť. Vždy to bolo tak, že jedna krajnosť bojovala voči opačnej krajnosti. Alebo krajnosť voči stredu. Ak ale niekto bojuje proti stredovej veci, je možné, že sám sa stal krajnosťou. Lebo stred proti stredu nebojuje.

To je pochopiteľné v tvojej vede 4 živlov. V čom sa stred stal krajnosťou?

Pomerný stred sa stal krajnosťou, napríklad práve v tom, čo si pomenovala – v snahe o svetovládnosť. V tomto období sa výrazne zvýšila túžba určitých kruhov kontrolovať svet prostredníctvom internetu a popri, nazvime to, viacmenej oprávnených zásahoch sa čoraz častejšie stretávame s neoprávnenými. Je zbytočné naťahovať sa na ich virtuálnom poli, lebo v tom sú silní, nabití prostriedkami… Preto my taký ťah – zmeníme prostredie. Môžeme postaviť ťažisko mimo ich priestor. A to aj urobíme. Ich priestor je ten virtuálny. Náš priestor je ten skutočný. Príroda, priateľstvá živých ľudí, živá príroda, skutočný oheň, skutočná strava, živá voda,  živá Zem, živý oheň, živý duch.  

Ale teraz to oznamuješ cez medzisieť.

Nie len cez medzisieť, ale aj cez medzisieť. Aby sa dozvedeli aj tí, čo sa na internet spoliehajú, že odteraz sa vraciame k dobe, keď nie všetky naše podujatia budú zverejňované medzisieti. Sieťových stránok sa nevzdáme. Ale pracovno – vedomecké stretnutia budú aj mimo tohto okruhu. Aj niektoré obradové. Tak to bolo do roku 2008 a bolo to živé. Tak to bude aj teraz.

Je to teda neverejné, uzatvorené?    

Neverejné áno, uzavreté nie. Ak príde niekto nový, môže sa chytiť. Ale nebude to nijaká kaviareň. Oheň robíme kresadlom. Ženy, dievčatá varia vonku na ohni. Kujeme si občas niečo, robíme niečo z kože, niekto si vŕta píšťalu, robíme si odevy na prežitie. Niektorí cvičia prírodnú lukostreľbu, niekto cvičí so živlami, alebo robí dychové cvičenia, koncovku, bubon, fujarku… Nie je to povinné, ale mnohí to chcú. V našom kmeni, v národe, chýbajú miesta, kde sa chlapec môže stať chlapom. Takže o jednom takom mieste už vieš.

Kedysi si brával aj ľudí do učenia. Vedomectvo, remeslo, gazdovanie…. Bude to znovu možné?

Od tejto chvíle znovu áno. Treba prísť na nejaké podujatie. Neznámych ľudí na dlhší pobyt neprijímame. Ale keď sa staneme známymi, čo môže byť len záležitosťou osobného stretnutia, vtedy to možné je.

článok Koncovka prvá

Viacej o Ceste koncovky TU

Ak sa Vám páčia naše články a chcete podporiť našu činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, alebo trvalým príkazom tuto:  CHCEM PODPORIŤ